Konzumacija medija: Preporuke za vrijeme ispred ekrana za djecu

Djeca bi trebala provoditi veći dio dana daleko od ekrana i baviti se drugim zabavnim aktivnostima: igranje s prijateljima, hobiji i kreativne zabave trebali bi zauzeti najveći dio svakodnevne rutine vašeg djeteta. Kako vaše dijete bude starije, ono će htjeti da se sve više fokusira na digitalne medije. Kako bismo osigurali zdravu ravnotežu razumne potrošnje medija i drugih aktivnosti u slobodno vrijeme, nudimo nekoliko savjeta i predlažemo smjernice za vrijeme ispred ekrana.

 

Razumna pravila za konzumaciju medija vašeg djeteta

Da li trebate kontrolisati korišćenje medija vašeg djeteta zavisi od toga koliko često vaše dijete koristi medije koji su dostupni. Neka djeca su suštinski sklonija da budu fizički aktivnija i radije se bave sportom ili se bave kreativnim hobijem, dok se druga mnogo više uključuju u medijske aktivnosti. Svako dijete ima drugačiji karakter i različita interesovanja. Stoga uvijek vrlo pažljivo posmatrajte medijsku potrošnju vašeg djeteta i procijenite koliko često vaše dijete koristi medije ii u koju svrhu. Informativni sadržaji ili kreativna upotreba medija (fotografija, online crtež/dizajn itd.) imaju veću obrazovnu vrijednost od zabavnih serija ili web stranica.

Ako smatrate da su vašem djetetu potrebna pravila za korišćenje dostupnih medija, preporučujemo da postavite ove smjernice za vrijeme ispred ekrana zajedno sa svojim djetetom. Na ovaj način možete stvoriti razumljiv okvir zašto je važno poštovati medijska pravila i omogućiti određeni nivo učešća u procesu donošenja odluka. Ako vidite bilo kakav potencijalni sukob u načinu postavljanja pravila vremena ispred ekrana, otvoreno razgovarajte o tome sa svojim djetetom. Uzmite u obzir i tačku gledišta vašeg djeteta i raspitajte se o njegovim ili njenim osjećajima i željama. Zajedno odlučite kakve posljedice vaše dijete može očekivati ako se određena pravila ne poštuju.

Međutim, dozvolite određeni nivo fleksibilnosti prilikom postavljanja pravila za medijsku potrošnju. Po kišnom danu, vašem djetetu se može dozvoliti da malo duže gleda TV ili igra video igricu. U zamjenu za to bi moglo doći do medijske pauze sljedećeg dana. Uopšteno, pokušajte odrediti dane bez medija kako biste imali dovoljno vremena za druge aktivnosti van medija.

Najlakše je implementirati svoja medijska pravila uvođenjem strukturirane svakodnevne rutine. Fiksni raspored i rituali daju vašem djetetu pouzdan okvir koji omogućava dobru procjenu koliko dugo se mediji koriste svaki dan. U tom kontekstu predlažemo sljedeće rutine:

  • isključite medije na ekranu 1-2 sata prije spavanja;
  • nema pametnih telefona za trpezarijskim stolom ili tokom domaćih zadataka;
  • stavite pametne telefone na drugo mjesto prije spavanja;
  • postavite dane i vrijeme bez medija;
  • isplanirajte fiksni raspored korišćenja medija za svoje dijete.

 

Smjernice za vrijeme na ekranu za djecu: Savjeti za konzumaciju medija koja odgovara uzrastu

Koliko dugo vašem djetetu treba dozvoliti da koristi medije uglavnom zavisi od toga koje medije koristi i u koju svrhu. Ako vaše dijete koristi medije razumno i namjerno, onda potrošnju medija ne treba previše ograničavati. Čudan izuzetak se može primijeniti i na zajedničke porodične aktivnosti, što može biti razlog za produženje određenog vremena. Ako se računar koristi za domaći zadatak i učenje, onda se moraju primjenjivati i alternativna pravila. U nastavku nudimo nekoliko smjernica o vremenu ispred ekrana na temelju preporuka Američke akademije za pedijatriju:

Preporučeno vrijeme ispred ekrana:

  • 18 mjeseci ili manje ne preporučuje se vrijeme ispred ekrana;
  • 18 mjeseci do 2 godine ograničeno vrijeme ispred ekrana s visokokvalitetnim sadržajem, bez samostalne upotrebe;
  • 2 do 5 godina ne više od 1 sat dnevno (uz nadzor roditelja);
  • 5 godina ili više dosljedna ograničenja dnevnog vremena ispred ekrana: spavanje, vježbanje i druge aktivnosti ne bi trebalo negativno uticati.
SHARE