Ako se pitate kako da ograničite vrijeme ispred ekrana za djecu, vjerovatno je da se vaša porodica ne slaže oko korišćenja tehnologije. Nijeste sami. Kako ograničiti vrijeme ispred ekrana je velika tema razgovora u današnjim domaćinstvima, posebno tokom pandemije kada su se časovi onlajn obrazovanja umnožili za mnoge učenike.
Da bi upravljali ili ograničili vrijeme ispred ekrana za djecu različitog uzrasta, roditelji su uložili u bezbroj aplikacija, pretraživača i blokatora – nadajući se da će svoju djecu poštedjeti bezbrojnih izazova koje tehnologija može da donese. Vremenom ispred ekrana sada roditelji mogu da upravljaju preko Google-a i drugih platformi.
Ali da li su ove aplikacije i pretraživači neophodni? Kako utiču na zdrav razvoj djeteta?
Prekomjerno korišćenje vremena ispred ekrana rijetko dolazi od samih dječjih uređaja, već zbog zategnutih odnosa koje tehnologija može da izazove u porodicama. Naravno, postoje web-sajtovi kojima djeca ne mogu da pristupe. Ali upotreba tehnologija ima I prednosti. Pošto su svako dijete i porodica različiti, upravljanje vremenom ispred ekrana zahtijeva zajedničko porodično donošenje odluka.
Ako roditelji vjeruju da mogu da upravljaju djetetovim vremenom ispred ekrana tokom tinejdžerskih godina, oni ne samo da se zavaravaju već i izazivaju probleme u vezi sa svojim tinejdžerima. Mit je misliti da roditelji mogu ili treba da upravljaju vremenom svoje djece ispred ekrana putem autoritarnih ograničenja, čak i tokom osnovne škole.
Alternativa je uključivanje djece u odluke koje regulišu vrijeme ispred ekrana. Kada djeca budu izostavljena iz tih odluka, postaju manje komunikativna sa roditeljima, braćom i sestrama. Ovo je suprotno od onoga što roditelji žele da postignu.
Odgajati djecu da postanu zdrave, otporne i dobro informisane odrasle osobe znači olakšati im načine da nauče kako da ograniče vrijeme ispred ekrana za sebe, na osnovu samosvijesti. Od ranog djetinjstva djeca su sasvim sposobna da shvate da dobar život podrazumijeva svijest i ravnotežu. Kao što uče da razlikuju dobro od lošeg, oni takođe mogu naučiti da koriste tehnologiju na zdrav način.
Naučiti kako se regulisati i razviti zdravo ponašanje jedan je od primarnih zadataka u djetinjstvu i adolescenciji. Ono što se dešava kada odrasla osoba pokuša da reguliše dijete je da dijete propušta priliku da uči za sebe. Nametnuta ograničenja takođe mogu učiniti da se djeca osećaju ljuto i bespomoćno, što dovodi do nižeg nivoa samopouzdanja.
Da budemo jasni, ovaj članak ne sugeriše da porodice nikada ne koriste pretraživače ili blokatore, ili da ne bi trebalo da postoje ograničenja vremena ispred ekrana. Ono što sugeriše je da roditelji gledaju na to kako da ograniče vrijeme ispred ekrana kroz drugačije pristup – porodično zdrav način koji daje glas djeci i uključuje ih u proces planiranja i donošenja odluka.
Napravite porodični medijski plan
Svakoj porodici je potreban porodični medijski plan—dogovor između članova porodice koji uzima u obzir zdravstvene, obrazovne i zabavne potrebe svakog djeteta i cijele porodice. To bi trebalo da bude „živi dokument“, što znači da se mijenja i raste kako to zahtijevaju promjenljive potrebe.
Američka akademija za pedijatriju je odlično mjesto za početak dok razmišljate o tome šta bi vaš plan mogao uključiti. Pristupite njihovim alatima za medijsko planiranje (na engleskom i španskom) i koristite ih da biste se informisali. Međutim, nemojte ih koristiti da diktirate plan za svoju djecu. Možda ćete željeti da pogledate i jednostavnije pristupe, uključujući kontrolnu listu od 10 tačaka psihoterapeuta Šona Grovera za porodični ugovor o vremenu ispred ekrana.
Održavajte porodične sastanke da biste razgovarali o medijima i razgovarali o onome što ste naučili. Pozovite svakog člana porodice da podijeli svoja razmišljanja i osjećanja o različitim vrstama medija i onome što vjeruje da bi bila zdrava ravnoteža. Zdrava pravila za djecu, posebno kako ograničiti vrijeme ispred ekrana i korišćenje uređaja tokom porodičnog vremena, trebalo bi da modeliraju i roditelji.
Očekujte da će porodičnom medijskom planu trebati neko vrijeme da se razvije. Vaš cilj je da vidite, čujete, osjetite i razumijete kako svako od vaše djece gleda vrijeme ispred ekrana i vrste medija za koje vjeruju da su važni za njihovo blagostanje.
Učinite ovu aktivnost zabavnom i informativnom za svoju porodicu i uvjerite djecu da će imati glas u kreiranju plana sa kojim svi mogu da žive. Možda im se ne dopadaju svi aspekti konačnog proizvoda, ali treba da razumiju kako je svaka odluka donijeta i kako će svaki član porodice biti odgovoran za plan. Smatrajte ovaj proces edukativnim za cijelu porodicu.
Savjeti kada razgovarate o tome kako da ograničite vrijeme ispred ekrana
Ako nikada ranije nijeste održavali formalne porodične sastanke, naučite kako da ih organizujete i kako da uključite svoju djecu u diskusije. Odvojite malo vremena da postavite rutinu za sastanke, omogućavajući članovima porodice da se osjećaju prijatno sa procesom prije nego što uskoče u kreiranje porodičnog medijskog plana. Slijede savjeti i ideje za roditelje u vezi sa diskusijama o tome kako da ograniče vrijeme ispred ekrana:
- Uradite neko istraživanje o prednostima i nedostacima društvenih mreža i tehnologije kako biste došli na sastanak sa onim što ste naučili.
- Uvedite temu vremena ispred ekrana i drugih tehnoloških izazova kao temu o kojoj biste željeli da razgovarate, uključujući kako ograničiti vrijeme ispred ekrana na zdrav način koji pozitivno utiče na cijelu porodicu. Vaš cilj je da napravite porodični medijski plan kojem se vaša porodica može posvetiti.
- Povežite svoje upoznavanje sa porodičnim vrijednostima. Kako tehnologija pomaže ili ometa vaše međusobne odnose? Kako to utiče na druge vrijednosti koje vaša porodica drži?
- Podijelite ono što ste naučili istražujući prednosti i nedostatke vremena ispred ekrana i da biste željeli da vaša porodica razvije plan saradnje koji uključuje doprinose svih. Postavite očekivanje da će svi vjerovatno imati različita osjećanja i mišljenja i da postoji mnogo suprotstavljenih istraživanja o vremenu pred ekranom i o tome kako ono utiče na dobrobit porodice. Naznačite da ste otvoreni za mišljenje svih i da ste uzbuđeni da vidite šta vaša porodica može zajedno da stvori.
- Za početak, zamolite svakog člana porodice da odgovori na sljedeće pitanje: Iako još uvijek ne znamo kako će izgledati naš porodični medijski plan, na koje aspekte vremena ispred ekrana i korišćenja društvenih medija mislite da bismo trebali da se fokusiramo? Šta vas najviše brine pri izradi medija plana? Sa ovim uvodom, imaćete teme za početak vaše sljedeće diskusije, kao i informacije o tome kako se djeca osjećaju zbog toga što su ograničena planom.
- Svaka diskusija treba da se zasniva na prethodnoj diskusiji dok ne postignete konsenzus o tome kako da ograničite vrijeme ispred ekrana, ili bar da se razumijete. Da, ponekad će se roditelji odlučiti za ograničenja koja nijesu popularna kod njihove djece. Kada se to dogodi, djeca bi trebalo da razumiju razmišljanje iza odluke i da znaju da su ih roditelji čuli. Porodice su najčešće iznenađene lakoćom u kojoj se te rasprave i odluke mogu donijeti.
- Jedan od načina da razgovore o vremenu ispred ekrana učinite zabavnijim jeste da koristite moć debate. Svaka porodica može postaviti svoj proces i pravila, ali ideja je da članovi porodice iznesu različite strane, za ili protiv. Ovo primorava sve da urade domaći zadatak i iznesu aktuelne informacije o ovoj temi. Takođe je zabavno tražiti od članova porodice da zauzmu stranu na kojoj inače ne bi bili.
Izvor: https://www.rootsofaction.com/