11 načina da razvijate kritičko mišljenje kod djece

Svi roditelji žele da njihova djeca budu uspješna. U nastojanju da stvorimo temelje za uspjeh još u toku djetinjstva, često razmišljamo koje vještine treba da podstičemo kod djece. Da li je to učenje stranog jezika, sviranje instrumenta ili počeci učenja o programiranju? Naravno, sve ove vještine su plus prilikom odrastanja, započinjanja obrazovnog procesa i kasnije karijernog puta, ali neće biti dovoljne ako djeci ne usadimo vještinu koju veliki broj stručnjaka smatra esencijalnom za funkcionisanje u modernom svijetu, a  to je – kritičko mišljenje.

Iako se čini kao apstraktan koncept, pojam kritičkog mišljenja je zapravo prilično jednostavan: kritičko mišljenje označava pristupanje infrormacijama sa perspektivom u vidu, i shvatanje da neka pitanja nemaju prosto a), b) ili c) odgovor. a da neka uopšte nemaju konačan odgovor. Kritičko mišljenje se razvija vremenom i nije nešto što dijete može da nauči tako što će sjesti i o tome pročitati u knjizi, i zato evo 11 načina kako da pomognete svom djetetu da razvije ovu dragocjenu vještinu.

  1. Ne odgovarajte odmah na sva pitanja koja imaju

Djeca su puna pitanja, zar ne? I jako puno tih pitanja je potpuno nepovezano i neočekivano. Umjesto da odgovarate na njih odmah, dobra strategija je odgovoriti sa kontra-pitanjem: „A šta ti misliš?“

Ovakav odgovor podstiče djecu da sama pronalaze rješenja, i čak i ako je odgovor do kog sami dođu potpuno pogrešan, ova mentalna aktivnost im pomaže da razvijaju kritičko razmišljanje, te da svakog sljedećeg puta budu sve bliža tačnom odgovoru.

  1. Zaronite dublje u pitanja

Ohrabrite djecu da ne pitaju samo „Šta?“, već i „Zašto?“ i „Kako?“. Ovo podstiče višestranost u razmišljanju i pomaže djeci da uvide neke uzročno posljedične odnose u prirodi stvari i dešavanjima. Na primjer, kada Vas dijete sljedeći put pita šta su oblaci, pokušajte da se osvrnete na to kako oblaci nastaju, i zašto su nam potrebni.

  1. Dajte djeci vremena da odgovore

Ponekad nemamo vremena za beskrajna pitanja koja se vrzmaju u dječijim glavama, ali je od velikog značaja pustiti djecu da sama procesuiraju informacije i formiraju mišljenje. Ne požurujte odgovore, a i kada dobijete odgovor ostavite djetetu vremena da naknadno razmisli o onome šta je reklo, jer time podstičete djecu da sama uviđaju greške i ispravljaju ih.

  1. Ohrabrite djecu da misle o tuđim iskustvima

Jedan od najboljih načina da djeci približimo pojam perspektive jeste da im damo priliku da se nađu u tuđim cipelama, kroz priče, igre i sadržaje koje konzumiraju. Djeca će tako, dok rastu, razumjeti potrebu i značaj posmatranja stvari iz različitih uglova, kao i važnost izlaska iz sopstvenog mjehura za formiranje informisanih mišljenja.

  1. Dajte im priliku i slobodu da istražuju

Od malih nogu, djeca imaju nagon da testiraju, istražuju okolinu i posmatraju dešavanja i postupke ljudi oko sebe. Koliko god nas ponekad nerviralo kada dijete ispusti kašiku ili igračku da bi vidjelo šta će da se desi – ovo je kritičko mišljenje na djelu i ne treba ga sputavati! Kako dijete raste, dajte mu prostor unutar kuće i vani da istražuje i djeluje na osnovu svoje prirodne radoznalosti.

  1. Tražite od djece da sama formiraju hipoteze

Dok se igrate sa djetetom, podstaknite ga da samo razmisli i procijeni šta će se desiti kao rezultat određenog postupka. Nebitno da li je u pitanju miješanje boja, bacanje lopte niz stepenice ili prevrtanje flašice, postavite pitanje: „Šta misliš da će se desiti ako to uradimo?“

  1. Podstičite formiranje mišljenja

Za početak, objasnite djeci razliku između mišljenja i činjenica, a zatim tražite od njih da Vam saopšte neka mišljenja koja su im važna. Slobodno vodite male debate sa svojom djecom, dok god ste konstruktivni i nježni u pristupu, pomažete im da vježbaju svoje misaone procese.

  1. Ohrabrite djecu da vode dnevnik

Iako se velikom broju djece ovo u nekom momentu čini dosadno, pokušajte da uvedete naviku pisanja dnevnika u svakodnevicu svog djeteta. To može i treba biti njihova, sasvim privatna stvar, i siguran prostor u kome mogu da promišljaju o dešavanjima u svom životu, kao i svojim osjećanjima.

  1. Pričajte o aktuelnim dešavanjima

Ovo će definitivno zavisiti od uzrasta djece, ali nemojte ih u potpunosti sklanjati od aktuelnih dešavanja u okolini ili svijetu. Pokušajte da ta dešavanja koristite kao temu za razmišljanje ili diskusiju, naravno jednostavnim jezikom, i trudite se da postavljate pitanja kako biste podstakli kritičke misaone procese.

  1. Tražite sličnosti i razlike

Ovo je jednostavna igra, pogodna za sve uzraste ali posebno za mlađu djecu. Dajte im dva slična, ali ipak različita predmeta – na primjer, kašiku i viljušku, i tražite od njh da analiziraju predmete i ukažu na njihove razlike i sličnosti. Od ovakvih jednostavnih primjera efikasno se počinje sa građenjem svijesti o stvarima, podstiče se zapažanje detalja, a kasnije, kompleksnijim primjerima, možete ukazivati djeci na važnost i benefite različitosti.

  1. Igrajte se „20 pitanja“

Odlična igra za duge vožnje ili šetnje, „20 pitanja“ podstiče Vaše dijete da koristi manje-više svaki aspekat kritičkog mišljenja. Zamislite ličnost, mjesto ili predmet, i postavite izazov djetetu da kroz 20 pitanja pogodi na šta mislite. Ovo ne samo da podstiče brzo i efikasno razmišljanje, već takođe i uči djecu o tome kakva pitanja su dobra i korisna, kakva formulacija pitanja je najbolja za dobijanje određene informacije, i kako da povezuju pojedinačne informacije da bi dobili kompletnu sliku. Takođe, vježba se i sposobnost sužavanja opcija kako bi se izveli zaključci, što je veoma važna vještina ne samo u komunikaciji, već i tokom obrazovnih procesa.

SHARE