Srednjoškolci imaju sopstvene online živote. Prate objave svojih prijatelja, dijele sadržaj sa drugima, gledaju omiljene serije i filmove, igraju igrice i istražuju svoja interesovanja. Fokus roditelja treba biti na tome da li tinejdžer zna sve što treba da zna prije nego započne bilo koju od ovih aktivnosti, i važno je znati da nikada nije kasno da svoju djecu uputite u osnove korišćenja društvenih mreža i inteneta uopšte.
Sve što se nađe na društvenim mrežama je javno. Privatnost ličnih naloga ne znači previše kada je u pitanju internet. Sve što objavljuju može se naći na radaru njihovog člana porodice, škole, budućeg poslodavca. Navedite djecu na razmišljanje o sadržaju koji objavljuju i o tome kako taj sadržaj može biti percipiran od strane javnosti.
Sve što je online može biti preuzeto, izmijenjeno i dijeljeno dalje. Važno je da tinejdžeri da razumiju da postavljanje nečega online u jednu ruku znači i gubljenje kontrole nad tim. Veoma je lako preuzeti i izmijeniti tuđi sadržaj za sopstveni benefit ili na tuđu štetu. Pomozite djetetu da na to gleda na sljedeći način: ako ne bi nešto postavio/la na zid u svojoj školi, vjerovatno ne bi trebalo da ga postaviš ni na internet.
Izbjegavanje konflikata i ljubaznost je dobar način za pozitivno iskustvo na internetu. Podstaknite dijete na razmišljanje o posljedicama grubih riječi i neprimjerenih sadržaja upućenih na tuđi račun. Na društvenim mrežama se nerijetko dešava i preuzimanje identiteta – korišćenje lažnih naloga, pa bi bilo dobro da ukažete djeci na ovu opasnost i na negativne posljedice ovakvih postupaka.
Nije pametno objavljivati svoju lokaciju online. Veliki broj društvenih mreža nudi opciju dijeljenja lokacije, uopšteno, putem poruka ili objava. Objasnite djeci zašto je ovo loše i kakve posljedice može imati po njihovu sigurnost u svakodnevnom životu. Iako je ovo primamljiv način za povezivanje sa novim potencijalnim prijateljima, može biti veoma opasno, pogotovo za tinejdžere i mlađu djecu.
Obratite pažnju na vrijeme. Društvene mreže su dizajnirane tako da s lakoćom možete provesti sate i sate na njima, ni ne primjećujući. Ovo ne samo da vremenom stvara zavisnost od interneta, koja je veoma realna pojava na koju upozoravaju psiholozi širom svijeta, već ima vrlo konkretne negativne uticaje i na svakodnevicu – više vremena potrošenog na listanje početnih stranica društvenih mreža znači manje vremena za domaći zadatak, bavljenje sportom, slušanje muzike i čitanje, kao i povezivanje sa ljudima u stvarnom životu.
Važno je da ovoj temi u razgovoru sa svojim tinejdžerom priđete sa samopouzdanjem i informisanošću. Potrudite se da prethodno i sami razumijete načine funkcionisanja društvenih mreža, kako ne biste zvučali staromodno ili suviše kritički nastrojeno, jer time samo rizikujete stvaranje barijere nerazumijevanja između Vas i Vašeg djeteta. Dajte djeci slobodu i privatnost da sami primijene ono što ih učite o sigurnosti na internetu, i trudite se da priča o tome ne bude jednokratna, već je uvedite u svakodnevnu porodičnu dinamiku.