Većina roditelja čvrsto vjeruje da je teže biti roditelj danas nego što je to bilo prije 20 godina, a veliki broj tvrdi i da je tehnologija jedan od glavnih razloga za to. Iako manje-više svi roditelji danas imaju sopstvene pametne telefone i naloge na društveni mrežama, ipak nijesu odrastali uz njih, a odgajaju djecu kojima je jezik tehnologije maternji i koja neće poznavati svijet i život bez tehnologije, digitalnih medija i društvenih mreža. Stoga, važno je da postanete svojevrsni digitalni mentori.
Ovo nije nimalo lak zadatak, i sigurno nije zadatak rješiv čitanjem jednog bloga, pa zato nudimo pet početnih tačaka za edukaciju i rad sa djecom kada su u pitanju tehnologije, mediji i društvene mreže.
- Kreirajte zdrave tehnološke navike
Veoma je važan i kvalitet i kvantitet korišćenja tehnologije. Ako posmatrate upotrebu tehnologije kao ishranu, postoji određeni balans koji je neophodno postići kako bi ona bila istovremeno korisna i prijatna za nas. Na sličan način tehnologiju treba prikazati i djeci. Vrlo je bitno da razmislite kako vi, kao roditelj, kontrolišete upotrebu tehnologije kod Vaše djece – da li je koristite kao nagradu, način za umirivanje, ili kao kaznu kada dijete ispoljava ponašanja koja ne odobravate ili koja nijesu u skladu sa pravilima. Dječiji mozgovi su veoma laki za oblikovanje, pa motivacija i pravila vezana za određene stvari postaju lako „ugravirana“ i sve teža za promijeniti u toku odrastanja.
- Postavite granice u skladu sa Vašim sistemom vrijednosti
Bez sumnje, sigurni smo da već imate određene standarde i želje vezane za način na koji želite da se vaše dijete ponaša u raznim okruženjima, bilo kao prijatelj, učenik, član porodice ili buduća odrasla osoba. Razmislite kako ova već postavljena očekivanja za „offline“ svijet mogu da Vam pomognu da postavite granice i očekivanja vezana sa „online“ svijet. Nešto što se pokazalo kao činjenica u praksi i istraživanjima, jeste to da roditelji koji imaju čvrste sisteme vrijednosti i samopouzdanje prilikom izražavanja istih često bivaju uspješniji u nošenju sa „protestima“ i butovničkim fazama djece, koje se neminovno dešavaju. Ukoliko iskoristite stabilne sisteme vrijednosti, i uključite temu tehnologije i digitalne sigurnosti u svakodnevne konverzacije kod kuće, Vaša djeca će prije jasno razumjeti šta se od njih očekuje i zašto.
- Pomozite djeci da vide uticaj novca
U vremenu kada 80% svijeta ima kompleksno parče tehnologije u svojim džepovima, dizajn tehnoloških uređaja i softvera izlazi iz domena profesionalnog programiranja. Znanje o načinu na koji su određeni softveri dizajnirani može da nam da važan input o tome kako taj softver koristi vaše vrijeme, novac i kako barata informacijama koje mu dajemo. Isto važi i za djecu – što ranije ih uputimo u neke fundamentalne karakteristike modernih softvera, pogotovo onih njima bliskih poput video igrice i društvenih mreža, to ćemo više smanjiti šanse za zloupotrebu. Važno je informisati djecu o tome da su platforme kojima pristupaju dizajniranje da maksimalno iskoriste (i unovče) vrijeme koje korisnici provode na njima. Ovako kreiramo odgovorne građane digitalnog svijeta, i za to nikada nije previše rano, budući da je ova digitalna ekonomija naša sadašnjost i njihova budućnost.
- Pravite društvo svojoj djeci
Veliki broj istraživanja i ličnih iskustava pokazuje da su domaćinstva u kojima roditelji i djeca komuniciraju o tehnologiji i medijima, i zajedno učestvuju u njihovoj konzumaciji, plodno tlo za razvoj zdravih digitalnih navika i odgovornih ponašanja. Tehnologija ne mora da bude produbljivač generacijskog jaza, već može i da zbliži različite generacije unutar porodice. Saznajte koji su omiljeni mediji Vaše djece, priključite im se u gledanju omiljenih serija i filmova ili čak igranju video igrica. S jedne strane, ovo je odlična porodična zabava i pomaže Vam da probudite i dijete u sebi, a s druge strane, dobijate priliku da budete odgovorna odrasla osoba koja može ne samo da nadzire upotrebu tehnologije, već i da zaštiti dijete ukoliko je to potrebno. Nije u pitanju kontrola, već mentorstvo.
- Budite primjer za pozitivne i poželjne obrasce ponašanja
Djeca o svijetu oko sebe ubjedljivo najviše uče posmatrajući, i prateći verbalne signale koje koristimo u komunikaciji jedni sa drugima. 93 odsto naše komunikacije spada u onu neverbalnu, pa će samim tim i podučavanje djece o pozitivnim praksama i navikama u svijetu tehnologije biti mnogo efikasnije ako te iste prakse i navike pokažete, umjesto da samo pričate o njima. Djeca uče na primjeru, a prvi primjer sa kojim se susreću u životu jesu načini na koje se njihovi roditelji ponašaju, pa je stoga jako bitno da prvenstveno razmislite o sopstvenim navikama i da se potrudite da i sami predstavljate dobar uzor kada je u pitanju korišćenje tehnologije, konzumacija medija i navigacija društvenim mrežama. Ovo ima posebnu važnost ukoliko kod kuće imate tinejdžere, jer se oni neće suzdržavati da Vam se usprotive i izazovu svaki „Kako ti to možeš da radiš, a ja ne?!“ scenario.