Interes djeteta umjesto senzacionalizma u medijima

PODGORICA, 4. NOVEMBAR 2018. – Mediji u Crnoj Gori bi morali mnogo odgovornije nego što je to sada slučaj da se odnose  prema temama koje uključuju djecu i mlade, naročito u slučajevima zlostavljanja i nasilja nad djecom. Trku za senzacionalizmom, moralo bi zamijeniti kvalitetno i etičko izvještavanje o pitanjima prava djeteta, poručeno je sa konferencije za medije povodom najave početka trodnevnog Rojtersovog treninga za crnogorske novinare koji organizuju Agencija za elektronske medije i UNICEF.

Sofija Krivokapić, UNICEF-ova mlada reporterka, poručila je na današnjoj konferenciji za medije da pravo javnosti da zna šta se dogodilo nikada ne smije da bude iznad prava na dostojanstvo i na privatnost bilo kog djeteta.

“Nemojte više kršiti prava djeteta tako što ćete u slučajevima zlostavljanja i nasilja nad djecom iznositi njihove životne priče i lične ispovjesti. Nemojte u želji za pričom koja će prodati više novina, i povećati gledanost televizije u kojoj radite ili broj klikova na portalima ugroziti našu bezbjednost i dodatno nas traumatizovati,” poručuje Sofija.

Sofijin kolega, mladi UNICEF-ov reporter, Balša Božović, saopštio je da u našim medijima ima veoma malo sadržaja koji se bave pitanjima djece i mladih, te da čak i kad se pojave takve priče, u njima uglavnom nema njihovog mišljenja.

“Zato vas pozivam da kada pravite priču o nama, djeci i mladima, pitajte nas za mišljenje, vjerujte da smo dobri sagovornici i imamo šta da kažemo. Nemojte o nama govoriti uglavnom kroz glasove odraslih. Mi imamo sopstveni glas,” poručuje Balša.

Direktor Agencije za elektronske medije Abaz Beli Džafić, kaže da je cilj ove obuke da se pruži podrška medijima u Crnoj Gori da o gorućim pitanjima prava djeteta izvještavaju u kontinuitetu na kvalitetan i etički korektan način.

„Mediji bi trebalo da budu primjer dosljedne primjene profesionalnih i etičkih standarda i da na primjeren način realizuju obavezu informisanja javnosti, uz iskazivanje saosjećanja i eliminisanje rizika od senzacionalizma. Naše iskustvo pokazuje da je kršenja prava djece u medijima uglavnom posljedica nepoznavanja tih prava, zbog čega se upravo ovom vidu zaštite mora posvetiti značajnija pažnja,“ saopštio je Džafić.

Šef  predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Osama Kogali kazao je da mediji imaju dužnost da etički izvještavaju o pitanjima prava djeteta, i da biti etički reporter znači služiti javnom interesu bez narušavanja ljudskih prava djeteta.

„Jedan od ključnih etičkih principa je da se nikad ne objavljuje priča, fotografija ili snimak koji mogu dovesti dijete, njegovu braću/sestre ili vršnjake u rizik čak i kada se identiteti djece promijene, prikriju ili ne objave.  Isto tako, uvijek se mora pribaviti dozvola djeteta i njegovog staratelja za sve intervjue, snimanje video zapisa i pravljenje fotografija,“ ističe Kogali.

Prema etičkim smjernicama UNICEF-a, mediji uvijek treba da promijene ime i zamute lik svakog djeteta za koje je utvrđeno da je: žrtva seksualnog zlostavljanja ili iskorištavanja; počinitelj fizičkog ili seksualnog zlostavljanja; optuženo ili osuđeno za zločin; HIV pozitivno, ili dijete oboljelo od AIDS-a, osim ako dijete i staratelj potpuno svjesno daju saglasnost.

Trening za medije o etičkom izvještavanju organizuje se u okviru kampanje medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo” koju su Agencija za elektronske medije i UNICEF pokrenuli sa ciljem podsticanja razvoja medijske pismenosti djece i roditelja, kao i jačanja kapaciteta medija da prave kvalitetne medijske sadržaje s djecom i mladima i da na etički korektan način izvještavaju o svim pitanjima prava djeteta u Crnoj Gori.

 ###

Video izjave sa presa

UNICEF-ov priručnik za novinare Mediji i prava djeteta dostupan je na linku

Mediji i prava djeteta

Za više informacija kontaktirati:

Elviru Ceković, rukovodioca službe za odnose sa javnošću i opšte poslove,

067 815 168, elvira.cekovic@aemcg.org

Jelenu Perović, koordinatorku komunikacija UNICEF-a CG,

069 225 315, jperovic@unicef.org

SHARE