Mediji mogu stvoriti stereotipe i predrasude prema vulnerabilnim grupama, ali ih mogu i suzbiti

Treći modul radionice “Medijska i informaciona pismenost dezinformacije, stereotipi, predrasude” počeo je diskusijom na temu etnokulturnih zajednica, multikulturalizma i medija. Profesorica Danijela Vuković Ćalasan je pojasnila pravno-institucionalni okvir politike multikulturalizma u Crnoj Gori i razgovarala sa polaznicima radionice o mogućnostima medija da kroz izvještavanje o etnokulturnim zajednicama pomognu u konstituisanju istinski multikulturalnog, demokratskog i građanskog društva. Profesorica savjetuje novinare da pažljivo biraju teme od značaja za manjinske zajednice i izbjegavaju zamke politizacije i instrumentalizacije etničkog i nacionalnog u sferi politike. Ona smatra da je sadržajem koji se odnosi na etnokulturne zajednice potrebno podići stepen zainteresovanosti za drugog bez čega nema stvarne interakcije, povezivanja i razmjene između etnokulturnih zajednica. “Na taj način mediji će dati doprinos u spriječavanju samozatvaranja i samoizolacionizma kao potencijalno negativnih efekata modela multikulturalizma”, objašnjava Vuković Ćalasan.

Elvira Ceković iz Agencije za elektronske medije je sa saučesnicima radionice razgovarala na temu medijskog komuniciranja sa djecom i mladima. Posebno je istakla da se prilikom izvještavanja o ovoj osjetljivoj kategoriji mora voditi računa o njihovoj privatnosti, ali i zaštiti od neprikladnih medijskih sadržaja. Ceković navodi da se treba obratiti pažnja na sve aspekte poruke upućenoj djeci, kako one očigledne, tako i skrivene. “Neophodno je da se medijski sadržaji namjenjeni djeci bave potrebama i sposobnostima sve djece, uključujući vulnerabilne grupe, a jedan od zadataka novinara je i da se pobrinu da u medijskim sadržajima nema stereotipa”, naglašava ona.

U drugom dijelu radionice medijska ekspertkinja Tatjana Ljubić je kroz praktične primjere i zadatke novinarima i studentima predstavila osnove fotoforenzike. Polaznici radionice su se upoznali sa novim alatima kroz koje mogu prepoznati autentičnost fotografija i video-snimaka. Ljubić je kazala da nije dovoljno utvrditi autentičnost neke fotografije, već kritički analizirati kontekst u kojem je ona predstavljena. Ekspertkinja je zaključila da su slike značajan faktor u ljudskoj svijesti, stoga je potrebno uočavati skrivene poruke ugrađene u značenje vizuelnog.

Trodnevne onlajn radioniceo rganizovao je Fakultet političkih nauka u saradnji sa Agencijom za elektronske medije u okviru projekta “Medijska i informacijska pismenost u funkciji razvoja kritičkog mišljenja i zagovaranja mladih”.

Radionice su dio Zajedničkog regionalnog programa @dijalogzabuducnost, koji u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji sprovode UNESCO, UNICEF I UNDP.

#DijalogZaBuducnost

#DialogueforFuture

#FPNUNSA

#FPNUNBG

#FPNUNCG

SHARE