Medijska pismenost i medijsko obrazovanje u porodici

Digitalni mediji postaju sve važniji u svakodnevnom životu porodice i u školi, dok elektronski uređaji postaju moćniji i pristupačniji. Korišćenje digitalnih medija sada je dio osnovnih vještina, baš kao i čitanje, pisanje i aritmetika. Primijenjeno medijsko obrazovanje je ključno za vaše dijete da bi moglo da koristi medije odgovorno, kritički i kreativno. Na taj način djeca uče pravilnom korišćenju elektronskih uređaja i unapređuju svoja znanja iz tehnologije.

Šta nude digitalni mediji i kako svoje dijete naučiti pravilnom korišćenju pametnih telefona, laptopa i tako dalje? Obavještavamo vas o digitalnim medijima i obavještavamo vas o njihovim rizicima. Takođe ćete dobiti savjete o tome kako da unaprijedite medijsku pismenost svog djeteta. Naše smjernice sumiraju najvažnije informacije i savjete.

Šta znači medijska pismenost?

Termin medijska pismenost definiše sposobnost samostalnog i odgovornog korišćenja medija i medijskih sadržaja. Djeca moraju biti dobro obučena u medijskoj pismenosti da bi bila u stanju da bezbijedno i razumno koriste medije.

Medijska pismenost se sastoji od osnovnog znanja o medijima, upotrebe medija, medijske kritike i medijskog dizajna.

Medijska pismenost je osnova za učešće u savremenom informacionom društvu i treba se učiti od malih nogu.

Zašto je medijsko obrazovanje toliko važno?

Djeca se svakodnevno suočavaju sa različitim izvorima informacija. Stoga ih treba upoznati sa pažljivim korišćenjem medija od malih nogu. Medijsko obrazovanje je osnova za nezavisnu i odgovornu upotrebu medija.

Medijsko obrazovanje uči vaše dijete o različitim vrstama medijskog sadržaja: Vaše dijete uči da procjenjuje i obrađuje određene sadržaje na odgovarajući način.

Medijska pismenost omogućava vašem djetetu da izabere određene informacije iz širokog spektra medijskih izbora koji se dopadaju djetetu, u smislu ličnog interesa i korisnosti. Dakle, potrošnja medija se ne dešava nasumično.

Kreativna upotreba medija i mogućnost interakcije sa drugima u bezbjednom okruženju i razmjene ideja dio je iskustva učenja djece u medijskom obrazovanju.

U okviru medijskog obrazovanja, roditelji treba da pomognu svojoj djeci da se snađu u digitalnom svijetu i da ih istovremeno zaštite od određenih rizika. Razvoj učenja se postepeno povećava zajedno sa roditeljima koji takođe koriste mogućnosti učenja, jer proširuju sopstvenu medijsku pismenost.

Opcije digitalnih medija za djecu

Pretraživači za djecu, aplikacije prilagođene djeci, veb stranice za onlajn učenje: Internet do sada nudi veliki izbor medijskih kanala prilagođenih uzrastu za djecu i tinejdžere. Mnoge od ovih ponuda su besplatne i inspirišu maštu vašeg djeteta. Pažljivo odabrani mediji mogu podržati jezički razvoj kao i koncentraciju vašeg dijeteta. Lako ih je pratiti, na razigran način pružaju obrazovne sadržaje i čine dijete samostalnijim.

Zajedničko korištenje medija podstiče medijsku pismenost, promoviše kreativnost i čini porodice jačima. Podržite svoju djecu kada koriste medije i naučite ih kako da se ponašaju odgovorno u medijskom okruženju.

Interakcije sa poštovanjem na mreži

Od Instagrama i Snapchata do WhatsAppa i TikToka – interakcija s poštovanjem na mreži je važna. Pratite svoje dijete u početnoj fazi korištenja interneta: na ovaj način možete pokazati šta znači poštovanje u internet zajednici i pomoći u rješavanju teških situacija. Uopšteno, internet je prostor u kojem se primjenjuje isti bonton kao u svakodnevnom životu kako bi ljudi mogli komunicirati na pristojan način.

Rezime

Medijsko obrazovanje treba da osnaži vaše dijete da samostalno i sa samopouzdanjem upravlja modernim pejzažom novih medijskih opcija. Podrška medijskoj pismenosti vašeg dijeteta danas je posebno važna za sveprisutnim digitalnim medijima. Medijska pismenost takođe podrazumijeva svijest i kritičko promišljanje sopstvenog medijskog ponašanja i sadržaja kojem se pristupa. Našim savjetima podržavaju svoju djecu da se samostalno i odgovornim pristupom bave medijima.

 

Izvori: https://www.c-and-a.com/eu/en/shop/media-literacy

SHARE