Medijske poruke o rodu imaju dugotrajne efekte na djecu

Rodni stereotipi predstavljaju problem za djecu.

Nije u pitanju samo jedan film, niti samo jedna serija. U pitanju je konstantna izloženost istim, prevaziđenim konceptima putem medija, koja započinje još u predškolskom uzrastu i traje do kraja života. Koncepti poput:  dječaci su inteligentniji od djevojčica; postoje muška i ženska zanimanja, i čak da su djevojčice odgovorne za zlostavljanje koje prožive.

Sudeći po Common Sense izvještaju, koji je analizirao preko 150 medijskih članaka, intevjua, knjiga i drugih vidova socioloških istraživanja, rodni stereotipi više su nego uporni; nevjerovatno su efikasni u učenju djece šta društvo očekuje od dječaka, a šta od djevojčica. Ono što čini da se ove poruke „zalijepe“ i postanu pravi izazov za roditelje, jeste činjenica da su prilagođene uzrastu u kom su djeca najpodložnija njihovom uticaju.

Počevši od predškolskog uzrasta, kada većina djece dobija svijest o sopstvenom rodnom identitetu, likovi koje mogu da vide na televiziji su uglavnom očigledno ženstveni ili muževni. Uzmimo za primjer mišićavost superjunaka, ili dugu, lijepu kosu koju ima svaka princeza – ove fizičke karakeristike ne ostaju samo na tom nivou, već se povezuju sa karakternim osobinama. Jedno asocira na snagu i hrabrost, dok drugo odaje utisak nježnosti i strašljivosti.

Ako premotamo do perioda adolescencije, možemo vidjeti likove koji počinju da se bore sa vezama, seksualnim odnosima i karijernim odlukama. Snažni i hrabri superjunak postaje agresivan i neprijateljski nastrojen. Nježne i strašljive princeze postaju podložne uticaju i slabe.

Previše pojednostavljena karakterizacija se konstantno ponavlja. Cjeloživotno posmatranje sličnih rodnih stereotipa ih čini toliko duboko ugraviranim da je očigledan njihov uticaj na razviće djece, njihove izbore zanimanja, međuljudske odnose, kao i osjećaj lične vrijednosti i mogućnost da ostvare svoj puni potencijal.

Ovaj problem zabrinjava i veliki broj roditelja. Istraživanje, u kom je učestvovalo više od 1000 roditelja širom Sjedinjenih Američkih Država, pokazalo je zabrinutost i vjerovanje roditelja da mediji imaju značajan uticaj na njihovu djecu, od toga kako djevojčice treba da izgledaju i kako se trebaju ponašati, do slike koju dječaci imaju o sebi.

Srećom, roditelji imaju moć da presretnu poruke koje Holivud šalje, jer karakterne razlike između dječaka i djevojčica, iako način za zabavljanje publike, nijesu nešto što želimo da djeca praktikuju u svakodnevici. Iako postoje brojni sadržaji koji odbacuju tradicionalne rodne uloge, nećete biti u stanju da provučete kroz filter sve što djeca konzumiraju putem medija. Uostalom, djeca vole veliki broj sadržaja koji su možda u skladu sa ustaljenim rodnim stereotipima. Najsnažnije poruke koje djeca primaju su upravo one koje šalju njihovi roditelji. Ako vi, kao roditelj, aktivno zauzimate uloge koje odražavaju rodnu ravnopravnost, govorite protiv stereotipa i preispitujete zastarjele ideje, Vaše dijete će to čuti i razumijeti. Vi, takođe, posjedujete određenu moć kontrole nad medijskim sadržajima koje Vaša djeca konzumiraju, potovo u mlađim uzrastima, a i kasnije. Možete izabrati sadržaje koji odražavaju Vaše lične vrijednosti, i razgovarati sa njima o vrstama sadržaja koje vole i konzumiraju. U ovome Vam mogu pomoći strategije bazirane na uzrastu, koje Vam daju vodič kako da svojoj djeci prenesete baš one poruke koje je neophodno da čuju, u onom uzrastu u kom treba da ih čuju.

 

2-6 godina

U ovom uzrastu, djeca:

  • spoznaju svoj rodni identitet;
  • susrijeću se sa prvim stereotipima o aktivnostima, igračkama, osobinama i vještinama koje se vežu sa određeni rod;
  • počinju sa igrama koje se vezuju za rodne uloge (djevojčice se igraju „kuhinje“, a dječaci „majstora“)
  • treba da dobiju informacije od svojih roditelja konkretnim, a ne apstraktnim, stilom.

Šta možete uraditi?

Pokušajte da ukažete djeci na ljude iz stvarnog života ili TV likove koji pokazuju kako je moguće biti određenog roda na drugi način. Pozitivno komentarišite sadržaje koji jednako vrednuju muške i ženske likove. Izbjegnite one koji sadrže suviše roze ili suviše plave boje, ili ih izbalansirajte izlažući djecu sadržajima različitih kolorita, time ih učeći da boje nemaju rod.

 

7-10 godina

U ovom uzrastu, djeca:

  • počinju da povezuju određene karakterne osobine sa ženama ili muškarcima – na primjer, zapažaju da su žene češće predstavljene kao emotivne i pažljive, dok su muškarci češće ambiciozni i agresivni;
  • vezuju određena zanimanja i interesovanja sa određenim rodom;
  • samostalno se raspoređuju u skladu sa rodom – dječaci više vole da se igraju sa dječacima, a djevojčice sa djevojčicama;
  • žele da imaju slobodu u tome šta gledaju, ali i dalje u velikoj mjeri poštuju usmjerenja roditelja.

Šta možete uraditi?

Prepoznajte likove koji izazivaju i preispituju rodne stereotipe. Istaknite kako vještine likova znače mnogo više za radnju serije/filma od njihovog izgleda. Potražite medijske sadržaje sa likovima koji nijesu oblikovani prema stereotipima: ženskim likovima sa realističnim tipovima tijela ili nježnim muškim likovima. Ukažite djeci da je važno i lijepo da se djevojčice bave naukom, da dječaci pokazuju neagresivne emocije, i da nije neophodno izgledati na određeni način da bismo se uklopili u društvo.

 

11-13 godina

U ovom uzrastu, djeca:

  • počinju da osjećaju nesigurnost zbog tjelesnih promjena i da osjećaju pritisak da se uklope u ustaljene socijalne i kulturološke rodne uloge i norme;
  • postaju netolerantna prema ponašanjima i karakteristikama koje prelaze rodne granice;
  • počinju da brinu o sopstvenoj privlačnosti;
  • žele da sama biraju koje medijske sadržaje će konzumirati, a to su obično oni namijenjeni malo starijoj djeci;
  • su više zainteresovana za svoje društvo, nego za roditelje.

Šta možete uraditi?

Naglasite važnost činjenice da sreća ne dolazi iz fizičkog izgleda (što je posebno važno za djevojčice), ili fizičke snage (što se posebno odnosi na dječake). Gledajte serije i filmove čiji su likovi odabrali profesije koje se kose sa njihovim tradicionalnim rodnim profilima – žene u ulogama naučnica, inženjerki, astronautkinja, direktorki, a muškarce u ulogama nastavnika, plesača, frizera ili medicinskih tehničara. Napravite pozitivne osvrte na zdrave muško-ženske odnose prikazane u medijima, na prijateljstva koja prevazilaze rodne okvire i razgovarajte o tome šta ove odnose čini toliko dobrim i ispunjavajućim za sve uključene, šta različiti akteri tih odnosa mogu da nauče jedni druge i kako mogu da pomognu jedni drugima. Razgovarajte o trans rodnim likovima u serijama i filmovima, i o tome zašto su oni često meta zlostavljanja. Podstaknite dijete da razmišlja o uzrocima tih ponašanja i njihovoj ispravnosti.

 

14-17 godina

U ovom izrastu, djeca:

  • kreću da se miješaju sa pripadnicima/pripadnicama suprotnog pola, i stiču fleksibilnije stavove po pitanju rodnih stereotipa;
  • postaju više zainteresovanija za svoje buduće karijere, kao i za svoj izgled;
  • žele da se prilagode očekivanjima vezanim za romantične i seksualne odnose koja važe za njihov rod;
  • u potpunosti sama biraju kakve sadržaje žele da konzumiraju, sposobna su da diskutuju o apstraktnim konceptima i ne žele predavanja o istima, već ravnopravni razgovor.

Šta možete uraditi?

Potražite više sadržaja koji uključuju muške likove koji konstruktivno izražavaju svoje emocije, imaju raznolika interesovanja (van stereotipnih poput sporta), i ljubazni su i prijateljski nastrojeni prema likovima koji nijesu heteroseksualne orjentacije. Ukažite djeci na TV očinske figure koje su pažljive i nježne prema djeci, na ženske likove koji se ne plaše da iskažu svoje mišljenje i potrebe i ne pokoravaju se pred muškarcima. Naglasite važnost likova koji izlaze iz društvenih rodnih normi svojim izborom zanimanja, izgledom, interesovanjima i ponašanjem, i podstaknite ih da razmišljaju o karijerama koje nijesu tipične za njihov rod.

SHARE