Danas je internet postao dio svakodnevnog života male djece i tinejdžera. Neki idu na internet da čitaju vijesti, gledaju fotografije ili gledaju filmove. Drugi se osjećaju privučeni igranjem video igrica ili provode mnogo vremena na društvenim mrežama. Mnoge od ovih korisnih i ugodnih karakteristika modernih medija nose određene rizike kojih treba biti svjestan. Dok su na mreži, korisnici neizbježno ostavljaju tragove podataka za sobom, zbog čega se edukacija o zaštiti podataka na mreži preporučuje djeci i tinejdžerima u ranoj fazi.
U ovom članku ćete pronaći osnovne smjernice o sigurnosti na internetu za djecu, kao i posebne savjete o korišćenju alata za zaštitu na mreži i softvera za zaštitu. Takođe vam pokazujemo koje sigurnosne kontrole vas štite kada koristite pametni telefon, računar itd.
Osnove za roditelje o zaštiti podataka i sigurnim web stranicama
Da biste zaštitili svoje dijete od zlonamjernog softvera i krađe podataka, potreban vam je određeni nivo osnovne zaštite na vašem računaru, pametnom telefonu itd. Da bi ova zaštita bila efikasna, trebali biste koristiti najnoviju verziju vašeg operativnog sistema i najnoviju verziju web pretraživača.Odvojite vrijeme i objasnite svom djetetu zašto su ove osnovne funkcije važne. Takođe je potrebno instalirati antivirusni softver i redovno ažurirati. Objasnite svom djetetu da se prilozi kao što su video zapisi, fotografije ili tekstualne datoteke mogu preuzimati i otvarati samo kada dolaze iz pouzdanih izvora.
Već možete provjeriti jesu li web stranice sigurne dok zajedno surfujete internetom. Sigurna web stranica ispunjava sljedeće kriterije:
- Prisutna je skraćenica https;
- Web stranica uključuje pravnu objavu/impresum;
- Prozor pretraživača prikazuje simbol zatvorene brave;
Pozovite svoje dijete da samostalno traži ove zahtjeve – tako ono ili ona razvija osjećaj o tome koje stranice su pouzdane.
Savjeti o korišćenju Google-a i komercijalnom oglašavanju
Čak i ako zaštitite svoj računar antivirusnim softverom, ne postoji automatska garancija za potpunu sigurnost podataka. Možda koristite Google kao pretraživač kod kuće ili imate Google nalog za instaliranje aplikacija na svoj pametni telefon. Čim koristite Googleove usluge, vaše lokacije, istorija pregleda, korišćene aplikacije i drugo mogu se sačuvati. Ako koristite Google SafeSearch, možete izbjeći da vaše dijete čita neprikladan sadržaj. Takođe je moguće personalizovati i zaštititi Google račun.
Osim toga, postoje dobre alternative ovom pretraživaču. DuckDuckGo stavlja veliki naglasak na zaštitu podataka, Ecosia je inspirirana ekološkim vrijednostima, a postoji i veliki izbor pretraživača orijentiranih na djecu i web stranica prilagođenih djeci. Možete ih postaviti i kao svoju početnu stranicu.
Vaše dijete se susreće sa pop-up reklamama ne samo kada surfuje internetom – sve češće se oglašavanje pojavljuje u igricama koje podstiču kupovinu u igrici ili kupovinu u aplikaciji. Stoga bi posebno mala djeca i tinejdžeri trebali naučiti razumno procijeniti ove iskačuće prozore i postati svjesni mogućih rizika i neželjenih troškova. Korisno je ako zajedno upoznate digitalne medije i odaberete igre koje su primjerene uzrastu. Trebali biste razgovarati sa svojim djetetom o tome kako se nositi s oglašavanjem u igri i dogovoriti razumne medijske smjernice.
Mnogi pametni telefoni vam takođe omogućavaju da onemogućite kupovinu unutar aplikacije ili da kreirate lozinku koju morate unijeti prije svake kupovine. Takođe je moguće deaktivirati praćenje lokacije i postaviti roditeljski nadzor s automatskim vremenskim ograničenjima.
Sigurnost na društvenim mrežama i instant messengerima
Društvene platforme i aplikacije takođe čuvaju lične podatke kao što su godine, interesovanja, adrese i „lajkovi“ svojih korisnika. Na ovaj način, podaci se lako mogu širiti dok surfujete internetom. Ako ste se ikada zapitali zašto oglas može ponuditi popust za trgovinu iza ugla, odgovor ćete pronaći upravo tamo.
Međutim, da biste mogli koristiti platforme kao što su Facebook ili Instagram, potrebno je što više ličnih podataka. Stoga biste trebali odvojiti vrijeme da detaljno razgovarate o postavkama privatnosti i zaštiti podataka sa svojim djetetom. Na našoj listi za provjeru sakupili smo najvažnije savjete za zaštitu privatnosti:
- Zaštita ličnih računara i tableta uz jake lozinke;
- Prije nego počnete koristiti uslugu, uvijek prvo pročitajte odredbe i uslove. Ovdje možete saznati koji se podaci pohranjuju i u koju svrhu;
- Uvjerite se da nije generisan detaljan profil ličnosti i kreirajte privatni profil za svoje dijete;
- Najbolje je redovno provjeravati postavke privatnosti korišćenih usluga i provajdera;
- Uklonite kvačicu u polju za potvrdu pristanka za oglašavanje;
- Upozorite svoje dijete da ne odgovara na komentare ili poruke bez poštovanja – to bi samo izazvalo više problema. Kako biste izbjegli ignorisanje problema i umjesto toga bili aktivni, možete prijaviti i blokirati korisnika zajedno.
Savjet: Filteri za kontrolu sadržaja ili softver za roditeljsku kontrolu omogućavaju vam da kreirate zaštićeno okruženje na mreži za svoje dijete. Uz pomoć ovog softvera, vaše dijete može pristupiti samo web lokacijama koje su navedene kao pouzdane.
Jake lozinke: Kreirajte sigurnu lozinku
E-mail računi, Facebook, Instagram i Google – ovo znači mnogo prijava. Prije nego što vaše dijete počne istraživati internet, trebali biste objasniti šta je sigurna lozinka i zašto je toliko važna.
Potražite sljedeće karakteristike, kada birate sigurnu lozinku sa svojim djetetom:
- Bez šablona: koristite razne nadimke/pseudonime i e-mail adrese bez pozivanja na svoje pravo ime;
- Nepredvidivo/proizvoljno: nemojte koristiti logičke numeričke serije i nikakve termine ili lične podatke, kao što su imena ili datumi rođenja, takođe ne od ljudi koje poznajete;
- Složeno: zamijenite slova simbolima ili brojevima, npr. g. „@“ zamjenjuje „a“ ;
- Dugačak: najmanje 12 znakova (što se više velikih i malih slova, znakova i simbola koristi, to je sigurnije);
- Nedostupno: lozinke ne treba čuvati u datoteci na računaru niti nositi na bloku za pisanje;
Izvor: https://www.c-and-a.com/eu/en/shop/internet-safety